Ostatnie wiadomości:
Jak zdobyć certyfikt f gaz? - czwartek, 04 lipca 2024 15:45
Buty do biegania od Under Armour – czy warto? - środa, 19 czerwca 2024 18:15
Wskazówki, co robić w deszczowy dzień - czwartek, 06 czerwca 2024 16:05
Dieta Low IG – co to jest? - czwartek, 14 marca 2024 21:54
Zdrowe słodziki od Intenson - czy warto je polecić? - piątek, 24 listopada 2023 19:32
  • Załóż swoje konto!

Detektor kabli w ziemi

PDFDrukujEmail

 

20231123201334 download

Jakakolwiek budowa dróg lub inwestycja, która wymaga poruszenia gruntu, wymaga szczególnej uwagi ze strony koparki ze względu na obecność kabli i rur uziemiających, w szczególności PCV, znajdujących się w ziemi. Pomimo istnienia map geodezyjnych z infrastrukturą podziemną warto przeprowadzić profesjonalną weryfikację specjalistycznymi narzędziami skanującymi dany obszar bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Zasada ograniczonego zaufania z pewnością pozwoli na bezproblemowe prowadzenie prac i wyeliminuje potencjalne uszkodzenia przewodów i rur. 

Zastosowanie detektorów przewodów energetycznych i rur plastikowych przed rozpoczęciem prac znacząco wpływa na ich późniejszy postęp, a więc eliminuje zbędne koszty, które mogą być wynikiem ewentualnych uszkodzeń. Gwarancją najlepiej wykonanych robót jest wykorzystanie lokalizatorów trasy kabla oraz urządzeń podziemnych, również w trakcie ich prowadzenia. Detektor kabli pozwala także na zachowanie bezpieczeństwa dla pracujących w najbliższym otoczeniu ludzi.

Wykrywacz przewodów i kabli - zasada działania

Działanie urządzeń wykrywających kable i przewody elektryczne sprowadza się do indukowania pola elektromagnetycznego, które określa położenie przewodów elektrycznych w ziemi poprzez generowanie różnicy potencjałów i indukowaniu prądów. W zależności od charakterystyki odbieranego pola elektromagnetycznego i indukowanego prądu urządzenie jest w stanie określić położenie i podstawowe właściwości tych elementów.

Wykrywacz kabli, który można kupić na rynku, może różnić się między sobą głębokością pomiaru oraz jego zakresami, dzięki czemu z łatwością można dopasować urządzenie do rodzaju wykonywanych prac w ziemi. Standardowe wykrywacze kabli  wskazują zamierzone położenie przewodów w płaszczyźnie dwuwymiarowej. Bardziej zaawansowane detektory przewodów mają możliwość określenia położenia przewodów w płaszczyźnie trójwymiarowej.

Do pomiarów kabli ułożonych w ziemi stosowane są specjalistyczne wykrywacze. Ze względu na ich większe przekroje oraz płynące w nich prądy o większym natężeniu kable te generują silniejsze pole elektromagnetyczne. Umiejscowienie ich w glebie powoduje, że otoczenie tego typu przewodów jest niejednorodne, a co za tym idzie – utrudnia wykonywanie pomiarów. 

Wykrywanie przewodów pod napięciem nigdy nie było prostsze Gdy detektor kabli zbliży się do przewodu pod napięciem, wskaźnik procentowy zacznie narastać podobnie jak w przypadku elementu metalowego.

Rodzaje wykrywanych elementów elektrycznych przez detektory kabli

Podstawowy detektor przewodów może wykrywać jedynie elementy elektryczne pod napięciem. Bardziej zaawansowane lokalizatory kabli i przewodów przeznaczone są do wykrywania kabli pod napięciem oraz te, które są w stanie beznapięciowym. Poza tym profesjonalne lokalizatory wykrywają kable ziemne, wyłączniki, druty stalowe, rury przewodzące i bezpieczniki. Dodatkowo urządzenia tego typu są w stanie sprawdzić nieszczelności kabli oraz zwarcia w instalacjach. Czujki tego typu wyposażone są w dwa tryby pracy: unipolarny do wyszukiwania przewodów i bipolarny do wyszukiwania bezpieczników i wyłączników bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Niezwykle ważne jest dopasowanie lokalizatora przewodów do typu testowanych elementów elektrycznych i środowiska, w którym są one umieszczone. Dodatkowo podejmując decyzję o zakupie lokalizatora, warto sprawdzić głębokość wykrywania, należy zwrócić uwagę na zakres poszczególnych materiałów, sposób komunikacji urządzenia z użytkownikiem oraz sposób jego funkcjonowania. Polecamy wybór lokalizatora dobrej jakości od sprawdzonego producenta wiodącej marki.

Materiał zewnętrzny

Przegląd prasy

Klikając pomagasz
Klikając pomagasz By pomóc potrzebującym, wystarczy jedno kliknięcie myszką.   Klikając w bannery na stronach poniżej pomagasz kupić jedzenie potrzebującym, ułatwiasz rehabilitację...

Artykuły

Piwniczka Ogrodowa - Przewodnik po Wybieraniu i Instalacji
Piwniczka Ogrodowa -... Piwniczka ogrodowa to praktyczne i tradycyjne rozwiązanie, które od wieków służy do przechowywania żywności i napojów. W dobie lodówek i zamrażarek, piwniczka ogrodowa nie straciła na...

Porady

Za sanatorium się płaci
Za sanatorium się płaci Nigdy w życiu nie byłam w sanatorium, ale teraz chciałabym się wybrać. Czy to prawda, że muszę płacić za zakwaterowanie i wyżywienie