Najnowsze Wiadomości
Pożyczka konsolidacyjna to narzędzie, które pomaga w...
Każdy motocyklista doskonale wie, że dobrze dopasowana...
Wybór odpowiedniego systemu rynnowego to kluczowa...
AdSystem to polska firma, która od ponad 20 lat z...
Zgłoś zaginięcie
Poprawiony: sobota, 11 kwietnia 2009 23:31 sobota, 11 kwietnia 2009 23:22
Pytania i odpowiedzi
Co robić w pierwszej kolejności?
- Powiadom o zaginięciu rodzinę, przyjaciół i znajomych osoby zaginionej. Zapytaj, kiedy ostatni raz widzieli lub rozmawiali z Twoim bliskim. Zorientuj się, czy mogą pomóc - może coś wiedzą, może będą mogli pomóc w poszukiwaniach. działanie w pojedynkę jest znacznie trudniejsze.
- Przeszukaj okolicę domu - strychy, piwnice, garaże, dachy, okolice ostatniego miejsca, gdzie osoba zaginiona była widziana, parki, laski, miejsca, w których lubiła bywać.
- Sprawdź, czy nie zniknęły jej rzeczy osobiste. Jeżeli tak - zrób ich listę. Pamiętaj, że zaginięciem jest nie tylko zniknięcie osoby w niewyjaśnionych okolicznościach. To także sytuacja, w której Twój bliski niespodziewanie dla wszystkich spakował swoje rzeczy i zniknął nikomu nie zostawiając wiadomości.
- Przygotuj zdjęcie zaginionej osoby. Jeśli posiadasz tylko jedno, idź najpierw do najbliższego fotografa. Fotograf zrobi reprodukcje (także z dokumentów, bez konieczności ich niszczenia). Zrób 20 odbitek. Jeżeli jest taka możliwość, to poproś fotografa, aby zapisał zdjęcie w wersji elektronicznej na płycie CD lub innym nośniku.
- Zgłoś zaginiecie policji oraz do ITAKI.
Jak zgłosić zaginięcie policji?
- Idź osobiście na najbliższy komisariat w miejscu zaginięcia (ewentualnie najbliższy Twojego miejsca zamieszkania).
- Poinformuj, że chcesz zgłosić zaginięcie. Przyjęcie trwa około godziny, policjant musi poznać jak najwięcej faktów, aby móc Ci pomóc w poszukiwaniach.
- Zostaniesz poproszony o zdjęcie zaginionego. Powinieneś je mieć przy sobie.
- Zapytaj policjanta, czy dane zaginionej osoby jeszcze tego samego dnia zostaną wprowadzone do policyjnego systemu komputerowego.
- Poproś o zaświadczenie potwierdzające, że zaginięcie zostało przyjęte. Przyda Ci się ono w trakcie prowadzonych poszukiwań oraz do zgłoszenia zaginięcia do ITAKI.
Pamiętaj:
- Policjant ma obowiązek przyjąć zgłoszenie od razu. Nie ma żadnego przepisu mówiącego, że od chwili zaginięcia do przyjęcia zgłoszenia przez policję musi upłynąć jakiś czas (np. 48 godzin).
- Policjant nie ma prawa komentować Twojej sprawy w sposób dla Ciebie nieprzyjemny lub obraźliwy.
- Jeżeli nie jesteś zadowolony z pracy policji – możesz poskarżyć się do zwierzchników policjanta zajmującego się Twoją sprawą. O skardze poinformuj ITAKĘ (przyślij kopię pisma).
- Jeśli chcesz sprawdzić, czy policjant właściwie zajął się Twoją sprawą, zobacz: Obowiązki policji.
Jak zgłosić zaginięcie do ITAKI?
- W pierwszej kolejności należy wypełnić i wysłać zgłoszenie zaginięcia on-line.
- Następnie należy wydrukować i wypełnić formularz papierowy i wysłać do ITAKI wraz z innymi dokumentami.
Przeczytaj informację, jak to zrobić w trzech prostych krokach: zgłoszenie zaginięcia.
UWAGA! Jeżeli podstawowe dane na temat zaginięcia zostały już przekazane za pośrednictwem 24h linii wsparcia, przejdź bezpośrednio do: formularza papierowego.
Co zrobić, jeżeli osoba nie odnalazła się pomimo podjęcia opisanych działań?
Przeczytaj poradnik Jak szukać z kolejnymi ważnymi informacjami.
Co zrobić, jeżeli zaginęło dziecko / osoba starsza lub chora?
- Jak najszybciej zgłoś zaginięcie policji i do ITAKI.
- W tej sytuacji możesz liczyć na aktywne działania policji i innych służb. W zależności od sytuacji możliwe jest przeczesywanie terenu, użycie psów, śmigłowca z kamerą termowizyjną itp.
- Jeżeli nie istnieje zagrożenie, że nagłośnienie sprawy w mediach może sprowadzić na osobę zaginioną niebezpieczeństwo, wtedy szybko skontaktować się z lokalnymi i ogólnopolskimi stacjami telewizyjnymi.
Co robić, jeżeli bliska osoba zaginęła prawdopodobnie za granicą?
- Zbierz jak najdokładniejsze informacje o pobycie osoby zaginionej w obcym kraju:
- adres, miejscowość lub przynajmniej region, gdzie ostatnio przebywała
- kiedy była widziana po raz ostatni
- co robiła za granicą: czy podróżowała, uczyła się, pracowała itd. Jeśli pracowała, to jaka była to praca?
- w jakich warunkach mieszkała – w hotelu, schronisku, wynajętym pokoju? Czy mieszkała sama, czy też z kimś jeszcze?
- jakie dokumenty przy sobie posiadała?
- czy było coś niepokojącego w jej zachowaniu przed zaginięciem?
- czy miała jakieś trudności, na przykład z pracą czy mieszkaniem?
- Postaraj się skontaktować z resztą Twojej rodziny oraz z przyjaciółmi i znajomymi osoby zaginionej. Może ktoś z nich ma wciąż z nią kontakt? Spróbuj także dotrzeć do osób, z którymi osoba zaginiona zetknęła się za granicą – pracodawcą, znajomymi z pracy, współlokatorami itd. Zapytaj, co wiedzą o okolicznościach zaginięcia, poproś o pomoc w poszukiwaniach. Ustal, jak będziecie się kontaktować.
- Zgłoś zaginięcie na policji. Polska policja następnie powiadomi o zaginięciu policję w kraju zaginięcia. Pamiętaj, że przy zaginięciu zagranicznym nie musisz zgłaszać zaginięcia w miejscu zameldowania osoby zaginionej! Najlepiej zgłoś zaginięcie w jednostce policji w miejscu Twojego zamieszkania. Zgłoś zaginięcie do ITAKI. Fundacja współpracuje z różnymi mediami i organizacjami poza granicami Polski, które mogą pomóc w poszukiwaniach. Pracownicy ITAKI będą służyć Ci poradami oraz wsparciem.
- Skontaktuj się z polskim służbami konsularnymi w kraju zaginięcia lub krajach, w których może przebywać zaginiony. Konsulat możesz prosić o:
- sprawdzenie, czy osoba zaginiona nie figuruje w ich rejestrach (jeśli kiedykolwiek zwracała się w jakiejś sprawie do konsulatu, powinno być to odnotowane)
- sprawdzenie, czy konsulat posiada informację o pobycie osoby zaginionej w szpitalu, areszcie lub więzieniu. Konsulaty powinny być powiadamiane o tego typu sytuacjach! Jeśli znasz co najmniej region zaginięcia, możesz również prosić konsulat o obdzwonienie tych placówek w tym regionie i sprawdzenie, czy zaginiony tam nie trafił. Pamiętaj jednak, że są kraje, gdzie dane osobowe podlegają ścisłej ochronie i z uzyskaniem tego typu informacji mogą być problemy, jeśli np. osoba w więzieniu zastrzeże, żeby nie informować o jej zatrzymaniu rodziny
- kontakt do organizacji polonijnej lub mediów z regionu, gdzie doszło do zaginięcia, która mogłaby udzielić pomocy w poszukiwaniach
- Skontaktuj się z programem telewizyjnym „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie” i dowiedz się, kiedy program może wyemitować informację o zaginięciu Twojego bliskiego. Choć zaginięcie zdarzyło się za granicą, nie jest wykluczone, że program obejrzy ktoś, kto posiada jakieś wartościowe informacje.
- Spróbuj nawiązać kontakt z mediami działającymi w kraju, gdzie doszło do zaginięcia. Może uda się umieścić w nich informację o zaginięciu? Spróbuj też zorientować się, czy w kraju zaginięcia nie istnieje organizacja polonijna, która mogłaby udzielić Ci pomocy. Jak napisaliśmy wcześniej, warto pytać o takie informacje w konsulatach polskich.
- Jeżeli istnieje taka możliwość, warto pojechać do kraju, gdzie zaginął Twój bliski, żeby zgłosić zaginięcie na policji tego kraju (co przyspieszy jej działania) i prowadzić poszukiwania w miejscu zaginięcia. Poszukiwania możesz prowadzić podobnymi sposobami, jak poszukiwania osoby zaginionej w Polsce. W miarę możliwości ITAKA postara się udzielić Ci w takich poszukiwaniach pomocy.
Co robić, jeżeli zaginięcie zdarzyło się kilka/wiele lat temu?
- Zgłoś zaginięcie policji i do ITAKI.
- Napisz nam, jak prowadzone były do tej pory poszukiwania, co udało się zrobić policji. Prześlij nam zdjęcie zaginionego (nawet jeśli jest już nieaktualne).
- Jeśli nigdy nie zgłoszono zaginięcia na policji, nie oznacza to, że nie może zrobić tego teraz. Porozmawiaj z bliskimi, dowiedz się, dlaczego nigdy nie powiadomiono policji i te wyjaśnienia przedstaw policjantowi któremu zgłosisz zaginięcie.
« poprzednia | następna » |
---|
Apele o pomoc
Przegląd prasy
Artykuły
Porady
Pierwsza pomoc
Serwisy portalu
elubin.pl - Portal informacyjny Lubina i okolic- Portal informacyjny Lubina i okolic
Lubiński Magazyn Informacyjny - Lubin, Lubin portal - Lubin, Lubin portal
Cukrzyca - Kompendium wiedzy na temat tej przewlekłej choroby.
Alkoholizm - Pierwszy Polski portal o uzależnieniu od alkoholu
Polub nas
Reklama
Gościmy
Informacje
Online
Nowości
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?
- Jak skorzystać z pożyczki konsolidacyjnej, aby poprawić swoją sytuację finansową?
- Styl na drodze i niezawodna ochrona - profesjonalna odzież motocyklowa
- Rynny metalowe czy plastikowe (PVC) ?
- AdSystem – lider w branży systemów reklamowych i wystawienniczych
- Krem na noc - czy jest niezbędny w naszej kosmetyczce?
- Okna PCV – Jak Wybór Odpowiednich Okien Może Wpłynąć na Zdrowie, Komfort i Środowisko
Popularne
- Klikając pomagasz
- Obowiązki policji
- Jak szukać zaginionych - poradnik
- Wiesz coś o osobie zaginionej?
- 22.02 - 28.02 - Tydzień Ofiar Przestępstw
- Zasiłki dla bezrobotnych wyższe, ale na krócej
- Pomoc społeczna w Internecie
- PODSTAWOWE ZABIEGI RESUSCYTACYJNE U DOROSŁYCH
- Emeryci i renciści będą mogli więcej zarobić
- Od dziś łatwiej mogą Cię eksmitować z mieszkania