Ostatnie wiadomości:
Na czym polega detoks od leków? - sobota, 05 grudnia 2020 01:10
Jak stworzyć wymarzoną łazienkę? - wtorek, 08 września 2020 17:31
Stoły chłodnicze – urządzenia dwu funkcyjne - środa, 24 czerwca 2020 06:08
Ugotuj pyszny bigos domowym sposobem - środa, 17 czerwca 2020 20:33
Ugotuj pyszny bigos domowym sposobem - środa, 17 czerwca 2020 20:33
Jak się nie nudzić w domu? - poniedziałek, 18 maja 2020 12:47
Dochodzenie roszczenia za opóźniony lot - czwartek, 16 kwietnia 2020 15:07
Remont mieszkania nie musi być straszny! - poniedziałek, 02 marca 2020 13:32
  • Załóż swoje konto!

Ubogie rodziny zapłacą mniej za prąd

PDFDrukujEmail

Zniżka na energię elektryczną zostanie przyznana osobom samotnie gospodarującym o dochodzie miesięcznym do 461 zł i rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza 316 zł.
Rada Ministrów rozpatrzy dzisiaj projekt założeń do aktów prawnych wprowadzających system ochrony odbiorców wrażliwych energii elektrycznej. Nowe regulacje będą dotyczyły ponad 600 tys. polskich rodzin.

Projektowane zmiany wprowadzają 30 procentowe zniżki na energię elektryczną dla tzw. „odbiorców wrażliwych”. Zgodnie z założeniami będą to osoby, którym przysługuje prawo do zasiłków stałych i okresowych z pomocy społecznej.

Zniżki otrzymają więc samotnie gospodarujący, których dochód nie przekracza kwoty 461 zł oraz rodziny, w których dochód na osobę nie przekracza 316 zł. Resort gospodarki szacuje, że system bonifikat objąłby obecnie 629 tys. rodzin.

Osoby chcące skorzystać z pomocy udawałyby się do ośrodka pomocy społecznej w celu uzyskania zaświadczenia potwierdzającego uprawnienie do korzystania z zasiłku. Zaświadczenie będzie następnie przekazywane sprzedawcy energii elektrycznej, który wystawia nam rachunek za prąd.

Wprowadzone zostaną również roczne limity zużycia energii elektrycznej, uprawniające do zniżki.

W przypadku osoby samotnie gospodarującej próg ten został określony na 1000 kWh rocznie, dla gospodarstw domowych składających się z dwóch do czterech osób wynosi on 1250 kWh rocznie, zaś 1500 kWh rocznie dla gospodarstw domowych składających się z więcej niż czterech osób.

Koszty energii elektrycznej zużytej powyżej tego progu ponosiłby w całości odbiorca wrażliwy.

W projekcie założeń czytamy, że przedsiębiorstwu energetycznemu, które wystawiło rachunek za energię elektryczną z bonifikatą, będzie przysługiwała rekompensata od Skarbu Państwa.

Ministerstwo Gospodarki szacuje, że roczna wartość proponowanych ulg w cenach prądu dla ubogich odbiorców będzie kosztowała budżet około 130 mln zł.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Przegląd prasy

Klikając pomagasz
Klikając pomagasz By pomóc potrzebującym, wystarczy jedno kliknięcie myszką.   Klikając w bannery na stronach poniżej pomagasz kupić jedzenie potrzebującym, ułatwiasz rehabilitację...

Artykuły

Na czym polega detoks od leków?
Na czym polega detoks od... Odpowiednio przeprowadzony detoks odgrywa kluczową rolę w procesie odtruwania organizmu. W związku z tym stosuje się go nie tylko w przypadku narkotyków oraz alkoholu, ale również u...

Porady

Za sanatorium się płaci
Za sanatorium się płaci Nigdy w życiu nie byłam w sanatorium, ale teraz chciałabym się wybrać. Czy to prawda, że muszę płacić za zakwaterowanie i wyżywienie

Reklama

Partnerzy

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości