Ostatnie wiadomości:
Ile kosztuje ubezpieczenie NNW szkolne? Sprawdź - środa, 05 września 2018 18:29
Odtwarzacze Blu-ray – ceny i jakość - piątek, 17 sierpnia 2018 13:11
Nie lekceważ uzależnienia od hazardu - środa, 27 czerwca 2018 10:44
Farbowanie włosów: farba czy szampon koloryzujący? - poniedziałek, 21 maja 2018 18:41
Policyjny apel do rowerzystów. - poniedziałek, 17 lipca 2017 18:31
Rehabilitacja po zwolnieniu lekarskim - poniedziałek, 17 lipca 2017 18:22
Bezpłatne porady prawne w Powiecie lubińskim - poniedziałek, 17 lipca 2017 18:17
  • Załóż swoje konto!

Choroba zwana depresją

PDFDrukujEmail

1

Depresja jest chorobą całego organizmu - wpływającą zarówno na zdrowie fizyczne, jak i na samopoczucie, myślenie i zachowanie człowieka w kontakcie z innymi ludźmi. Jest to coś więcej niż tylko długotrwałe odczuwanie smutku; w wielu przypadkach prowadzi do zobojętnienia, uczucia pustki, poczucia braku własnej wartości i apatii, jak też do utraty zdolności do czerpania przyjemności z codziennych zajęć oraz do niezwykle nasilonej drażliwości.

Depresja może niezwykle utrudnić wykonywanie nawet najbardziej podstawowych funkcji życiowych, takich jak spanie, jedzenie i myślenie. Nie jest to tylko słabość osobowości.

Czasem nie ma żadnego szczególnego powodu dla obniżenia nastroju lub smutku - depresja nie musi być wywołana okolicznościami zewnętrznymi. Choroba ta może rozwinąć się także wtedy, gdy życie toczy się zwykłym trybem.

Każdy z nas, w dowolnym momencie życia może zetknąć się z tą chorobą.


Depresja to coś innego niż tylko przejściowe pogorszenie nastroju. Choroba ta może utrzymywać się tygodniami lub miesiącami, przy czym jej powszechnie znane objawy - takie jak smutek i brak energii - towarzyszą innym symptomom:

  • Trudności z myśleniem, skupieniem uwagi i podejmowaniem decyzji, pesymizm
  • Niezdolność do wyrażania myśli i emocji
  • Zmiana apetytu, szybka utrata masy ciała lub przybranie na wadze
  • Zaburzenia snu, polegające na przykład na zbyt wczesnym budzeniu się lub na istnieniu znacznie zwiększonej potrzeby spania
  • Spowolnienie reakcji fizycznych i/lub słownych
  • Poczucie winy lub braku własnej wartości
  • Uczucie stałego zmęczenia lub braku energii
  • Myśli samobójcze
 

Depresję czasem trudno jest rozpoznać, gdyż może być maskowana przez objawy lęku i niepokoju, Zaburzenia snu i zaburzenia żołądkowo - jelitowe, jak też nieswoisty, przewlekły ból.


W razie, gdy opisane powyżej objawy utrzymują się przez czas dłuższy niż dwa tygodnie należy zasięgnąć porady lekarza.

W języku potocznym słowo depresja zrobiło zawrotną karierę. Często słyszymy: "mam depresję, jestem w dołku"

Wielu z nas niejednokrotnie w ciągu swojego życia doświadcza przygnębienia, smutku czy chandry, ale nie musi to oznaczać, że jesteśmy chorzy na depresję. W psychiatrii depresja to zespół objawów (obniżenie nastroju, przeżywanie cierpienia, ubytek energii, zmęczenie, niepokój, lęk, zaburzenia snu, łaknienia, poczucie mniejszej wartości, spadek libido).

Z drugiej strony w naszym otoczeniu znajduje się wiele osób, które są nieświadome, że dziwny stan w jakim znajdują się np. irytacja, nerwowość, bezsenność, przygnębienie, apatia - to nie przemęczenie pracą, przesilenie wiosenne, brak urlopu - ale właśnie depresja.

Warto korzystać z ogólnie dostępnych informacji na temat depresji, aby pozyskać wiedzę na temat objawów tego zaburzenia. W przypadku wątpliwości wskazana jest wizyta u psychiatry lub u psychologa.

Rozpoznanie depresji jest jednoznaczne ze wskazaniem do leczenia. O metodzie terapeutycznej decyduje lekarz. W łagodnych postaciach depresji możliwe jest rozpoczęcie leczenia od psychoterapii. Zwykle jednak zaleca się terapię kombinowaną tzn. leki wraz z psychoterapią.

Leki przeciwdepresyjne są uznaną metodą zwalczającą objawy depresji.

źródło http://www.nie-dla-depresji.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Przegląd prasy

Klikając pomagasz
Klikając pomagasz By pomóc potrzebującym, wystarczy jedno kliknięcie myszką.   Klikając w bannery na stronach poniżej pomagasz kupić jedzenie potrzebującym, ułatwiasz rehabilitację...

Artykuły

Ile kosztuje ubezpieczenie NNW szkolne? Sprawdź
Ile kosztuje ubezpieczenie... Masz świadomość, że ubezpieczenie NNW wykupywane przez szkołę nie jest obowiązkowe? Jeżeli planujesz zapewnić dziecku indywidualną polisę, poznaj najlepsze oferty. Sprawdź, ile kosztuje...

Porady

Za sanatorium się płaci
Za sanatorium się płaci Nigdy w życiu nie byłam w sanatorium, ale teraz chciałabym się wybrać. Czy to prawda, że muszę płacić za zakwaterowanie i wyżywienie

Reklama

Partnerzy

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości