Ostatnie wiadomości:
Jak dobrać opony letnie - poradnik - środa, 27 lutego 2019 13:07
Pomóżmy Piotrowi - wtorek, 26 lutego 2019 11:00
Pomysł na prezent dla majsterkowicza - czwartek, 13 grudnia 2018 20:00
Ile kosztuje ubezpieczenie NNW szkolne? Sprawdź - środa, 05 września 2018 18:29
Odtwarzacze Blu-ray – ceny i jakość - piątek, 17 sierpnia 2018 13:11
Nie lekceważ uzależnienia od hazardu - środa, 27 czerwca 2018 10:44
Farbowanie włosów: farba czy szampon koloryzujący? - poniedziałek, 21 maja 2018 18:41
Policyjny apel do rowerzystów. - poniedziałek, 17 lipca 2017 18:31
  • Załóż swoje konto!

Choroba zwana depresją

PDFDrukujEmail

1

Depresja jest chorobą całego organizmu - wpływającą zarówno na zdrowie fizyczne, jak i na samopoczucie, myślenie i zachowanie człowieka w kontakcie z innymi ludźmi. Jest to coś więcej niż tylko długotrwałe odczuwanie smutku; w wielu przypadkach prowadzi do zobojętnienia, uczucia pustki, poczucia braku własnej wartości i apatii, jak też do utraty zdolności do czerpania przyjemności z codziennych zajęć oraz do niezwykle nasilonej drażliwości.

Depresja może niezwykle utrudnić wykonywanie nawet najbardziej podstawowych funkcji życiowych, takich jak spanie, jedzenie i myślenie. Nie jest to tylko słabość osobowości.

Czasem nie ma żadnego szczególnego powodu dla obniżenia nastroju lub smutku - depresja nie musi być wywołana okolicznościami zewnętrznymi. Choroba ta może rozwinąć się także wtedy, gdy życie toczy się zwykłym trybem.

Każdy z nas, w dowolnym momencie życia może zetknąć się z tą chorobą.


Depresja to coś innego niż tylko przejściowe pogorszenie nastroju. Choroba ta może utrzymywać się tygodniami lub miesiącami, przy czym jej powszechnie znane objawy - takie jak smutek i brak energii - towarzyszą innym symptomom:

  • Trudności z myśleniem, skupieniem uwagi i podejmowaniem decyzji, pesymizm
  • Niezdolność do wyrażania myśli i emocji
  • Zmiana apetytu, szybka utrata masy ciała lub przybranie na wadze
  • Zaburzenia snu, polegające na przykład na zbyt wczesnym budzeniu się lub na istnieniu znacznie zwiększonej potrzeby spania
  • Spowolnienie reakcji fizycznych i/lub słownych
  • Poczucie winy lub braku własnej wartości
  • Uczucie stałego zmęczenia lub braku energii
  • Myśli samobójcze
 

Depresję czasem trudno jest rozpoznać, gdyż może być maskowana przez objawy lęku i niepokoju, Zaburzenia snu i zaburzenia żołądkowo - jelitowe, jak też nieswoisty, przewlekły ból.


W razie, gdy opisane powyżej objawy utrzymują się przez czas dłuższy niż dwa tygodnie należy zasięgnąć porady lekarza.

W języku potocznym słowo depresja zrobiło zawrotną karierę. Często słyszymy: "mam depresję, jestem w dołku"

Wielu z nas niejednokrotnie w ciągu swojego życia doświadcza przygnębienia, smutku czy chandry, ale nie musi to oznaczać, że jesteśmy chorzy na depresję. W psychiatrii depresja to zespół objawów (obniżenie nastroju, przeżywanie cierpienia, ubytek energii, zmęczenie, niepokój, lęk, zaburzenia snu, łaknienia, poczucie mniejszej wartości, spadek libido).

Z drugiej strony w naszym otoczeniu znajduje się wiele osób, które są nieświadome, że dziwny stan w jakim znajdują się np. irytacja, nerwowość, bezsenność, przygnębienie, apatia - to nie przemęczenie pracą, przesilenie wiosenne, brak urlopu - ale właśnie depresja.

Warto korzystać z ogólnie dostępnych informacji na temat depresji, aby pozyskać wiedzę na temat objawów tego zaburzenia. W przypadku wątpliwości wskazana jest wizyta u psychiatry lub u psychologa.

Rozpoznanie depresji jest jednoznaczne ze wskazaniem do leczenia. O metodzie terapeutycznej decyduje lekarz. W łagodnych postaciach depresji możliwe jest rozpoczęcie leczenia od psychoterapii. Zwykle jednak zaleca się terapię kombinowaną tzn. leki wraz z psychoterapią.

Leki przeciwdepresyjne są uznaną metodą zwalczającą objawy depresji.

źródło http://www.nie-dla-depresji.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Przegląd prasy

Klikając pomagasz
Klikając pomagasz By pomóc potrzebującym, wystarczy jedno kliknięcie myszką.   Klikając w bannery na stronach poniżej pomagasz kupić jedzenie potrzebującym, ułatwiasz rehabilitację...

Artykuły

Jak dobrać opony letnie - poradnik
Jak dobrać opony letnie -... Pod koniec zimy przychodzi czas, kiedy należy przygotować swoje auto na przyjście wiosny. Jednym z najważniejszych zadań jest dostosowanie ogumienia do panujących warunków. Można założyć...

Porady

Za sanatorium się płaci
Za sanatorium się płaci Nigdy w życiu nie byłam w sanatorium, ale teraz chciałabym się wybrać. Czy to prawda, że muszę płacić za zakwaterowanie i wyżywienie

Reklama

Partnerzy

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 47 gości